Jak připravit matcha čaj?

V Japonsku je pěstování a příprava čaje velmi rozšířenou záležitostí už po stovky let. Mnichové v buddhistických chrámech pak dosáhli v této oblasti lidského konání skutečného vrcholu. Zážitek, na který nebudete moci zapomenout – tak přesně to je popíjení čaje přímo v Zemi vycházejícího slunce. A navíc, v dnešní době si můžete čaj připravit i ve svém bytě, jediné co potřebujete, je držet se osvědčených postupů a obstarat nezbytné propriety (plus mít na paměti známý fakt, že každý detail rozhoduje, protože i na tom hodně záleží, zda bude celá akce kvitována s úspěchem).

Než začnete připravovat třeba takovou matchu, měli byste se trochu obeznámit s osvědčeným postupem přípravy, který je typický pro asijské země už řadu staletí. Sytě zelený čaj Vám pak bude opravdu chutnat lépe než jakýkoliv jiný!

Čaj matcha neznamená, že musíte čekat na louhování čajových lístků, ale něco úplně jiného. Jde totiž o čaj rozemletý do jemného prášku (konzistencí podobného hladké mouce), takže naší starostí bude tento prášek rozmíchat do vody, a pokud možno ihned přistoupit k jeho pití. Zní to zdánlivě jednoduše, ale tak tomu není.

Jiný čaj (a to napříč světadíly) totiž obvykle nevyžaduje speciální vybavení, při přípravě klasického zeleného i černého čaje můžeme použít tytéž konvice nebo čajové hrnky a tak dále. V případě matchi je třeba obstarat speciální misku a další vybavení, které není jindy vůbec nutností.

Když si v internetovém obchodě budete objednávat svou první matchu, měli byste rovněž k balení přidat i takzvaný chasen. Drobná metlička z bambusu se při přípravě čaje využije opravdu na jedničku, bez ní prášek tak snadno nerozšleháte. Rozhodně nejde o reklamní trik, je to opravdu nezbytná pomůcka, díky které nezůstane v misce ani jedno nerozpuštěné zrnko. Další důležitou proprietou je v tomto ohledu stojánek na chasen. Ten se postará o to, aby po každém použití byl chasen zase co nejdříve suchý. Důvod je prostý, prodlužuje se mu tím životnost.

Postup přípravy tohoto čaje je, sám o sobě, poměrně snadnou záležitostí. V době prvních začátků je ale třeba získat určité návyky a mít v ruce patřičný cit. Existují jen dva základní body přípravy matchi. Za prvé – prosejete matchu přes čajové sítko. Za druhé – chasanem rozmícháte pár nerozpuštěných zrnek prášku, které by se jinak usadily na dně.

Na přípravu přibližně jedné deci nápoje je obvykle potřeba asi jeden gram matchi. Před samotnou přípravou si tak odměříme potřebnou směs a prosejeme ji čajovým sítkem. Pak už vlastně postačí jen zapnout vodu v čajníku nebo plotnu s hrncem plným vody.

A pozor, i kvalita vody při přípravě matchi dělá své. Voda by totiž měla být ideálně co možná nejměkčí, od věci nebude ani využití minerálek (pro případ, že běžně teče z kohoutku spíše tvrdší voda). Pokud zbyde jako jediná alternativa klasická voda z kohoutku, bude dobrým řešením celé situace kvalitní filtr. Když není ani ten, vodu alespoň převaříme, aby vyprchala většina chloru. Vodu přivedeme postupně až k bodu varu, poté ji ochladíme přibližně na osmdesát stupňů Celsia. Tato teplota je pak pro přípravu kvalitní matchi vůbec nejlepší.

Do nádoby pak nasypeme dvě chashaku lžičky s matchou (když odměřování směsi provádíme klasickou čajovou lžičkou, postačí jen jedna). Zalijeme vodou a vezmeme do ruky metličku. Zamícháme prášek co možná nejpečlivěji, na hladině by se pak s koncem míchání měla vytvořit zelená pěna. K rozmíchání prášku stačí pár sekund, ale musíme mít ten správný grif. A na závěr jeden malý tip – do připraveného nápoje klidně vhoďte malou kostku ledu. Uděláte si tak rázem lahodný zelený čaj.