Matcha – unikát mezi japonskými čaji

Nejcennější čaj, který požívá v Asii až posvátné úcty a v posledních letech přišel do módy i k nám. Nápoj, díky kterému si mohli jinak hodně zaměstnaní samurajové sednout a chvíli odpočinout. Tradice, která byla v minulosti na japonském panovnickém dvoře zcela běžná. Neutuchající zdroj energie a radosti ze života. Zásobárna vitamínů, minerálů a řady dalších velice hodnotných látek, které jsou prospěšné našemu zdraví a dodají tolik potřebnou sílu do dalšího pracovního dne.

Je pravdou, že pokud někdo matchu řadí mezi své nejoblíbenější nápoje, rozhodně nebude mluvit jinak. Ale určitě nejde říct, že by si snad něco vymyslel, ba naopak. Matcha se pěstuje, sklízí a zpracovává poněkud jiným způsobem než klasické čaje. Díky tomu i zcela jinak chutná (a že je to chuť opravdu zajímavá a neopakovatelná), navíc také nabízí podstatně více cenných látek než ostatní čajová „konkurence“ v oboru.

Původem čínský čaj se dostal díky jednomu buddhistickému mnichovi i do Japonska. V Zemi vycházejícího slunce se stal velmi ceněným a během několika staletí získal pověst zázračného nápoje. Zajímavé je i to, že ačkoliv se matcha vyrábí stejně jako klasický zelený čaj z čajovníku čínského, její vlastnosti a účinky na zdraví jsou zcela jiné – nebo lépe řečeno mnohem výraznější.

Pěstování čajovníku, z jehož lístků se později vyrábí matcha, má jedno velké specifikum. Pár týdnů před sklizní se čajovým keřům dopřává umělé stínění, díky němuž se povede nastartovat produkci chlorofylu na úplné maximum. A nejde jen o typické zbarvení lístků, to je jen vedlejší efekt, díky kterému se matcha liší od klasického zeleného čaje. Opravdu důležité je něco jiného – matcha díky tomuto způsobu pěstování obsahuje obrovské množství antioxidantů, až desetkrát více než „obyčejný“ zelený čaj.

Rozdíl mezi oběma čaji je opravdu vidět i navenek. Matcha je vlastně zeleným práškem, který je nanejvýš jemný a vypadá spíše jako kakao nebo hladká mouka – rozhodně však ne jako čaj. I tento způsob přípravy má samozřejmě kořeny v dávné historii. Jak zjistili už mniši ve starověké Číně, léčivé byliny se uchovávají nejlépe ve formě prášku, díky němuž vydrží jejich léčivé účinky celé dlouhé měsíce. A totéž platí samozřejmě pro matchu, která sloužila jako učiněný všelék.

Existují četné záznamy o tom, že jen její samotné každodenní popíjení dokázalo vyléčit nejrůznější zánětlivá onemocnění, otoky či horečky a další zdravotní neduhy, v dnešní době se připisuje matche pozitivní efekt v rámci prevence rakoviny. Podle staré legendy ale šlo nejprve o léčivý přípravek – a až v Japonsku se stal učiněnou pochoutkou nejen pro samuraje nebo císařský dvůr.

Speciální styl pěstování a ještě speciálnější styl přípravy, tak přesně to se dá o matche směle tvrdit. Žádné klasické louhování jako u čajových lístků všeho druhu. Prostě šleháte bambusovou metličkou zvanou chasen prášek ve vodě tak dlouho, až se úplně rozpustí. Připravíme si tak nápoj s velmi neotřelou a jedinečnou chutí a navíc do organismu vlastně dostaneme i rozemleté čajové lístky. A právě díky tomu má matcha tak jedinečné účinky na naše zdraví.

Jaké že tyto účinky vlastně jsou? To asi není třeba nějak zdlouhavě vysvětlovat. Tento práškový čaj má totiž mimořádnou koncentraci antioxidantů, katechinů (které stojí za prevencí nádorových onemocnění), zpomaluje stárnutí buněk a navíc ještě dokáže patřičně pomoci v boji s přebytečnými kilogramy. Dokáže totiž patřičně nastartovat metabolismus, a to vše zcela přírodní formou – bez zbytečné chemie a zatěžování organismu.